DogađajiIzdvajamo

Vrijeme je za Drugu konvenciju o radu s mladima u Bosni i Hercegovini – dolaziš li?

Rad s mladima se sve do početka 21. stoljeća rijetko spominjao u evropskim okvirima. Partnerstvo Vijeća Evrope i Evropske komisije objavilo je tri publikacije o historiji i razvoju omladinskog rada, a do sada su održane tri Evropske konvencije o radu s mladima (2010. g., 2015. g. i 2020. g.), iz kojih su proistekle dvije Deklaracije o radu s mladima. Treća konvencija ujedno je označila početak Bonskog procesa, kroz koji zajednica prakse u Evropi razmatra sve aspekte rada s mladima i definira konkretne korake u provedbi Evropske agende i programa usmjerenih na mlade.

I u Bosni i Hercegovini rad s mladima kroz historiju je poprimio različite oblike, područja djelovanja, pristupe i modele finansiranja. Iako bh. omladinski sektor prati evropske programe, aktivnosti i sam Bonski proces, njegova primjena u BiH još uvijek nije u potpunosti započela, a veliki dio evropskih programa za mlade provodi se samo djelimično.

Organizacije civilnog društva, omladinske organizacije, krovna tijela mladih, institucije vlasti nadležne za pitanja mladih, organizacije koje rade s mladima, donatorska zajednica koja ulaže u pitanja mladih, istraživači i drugi akteri u BiH nemaju redovnu priliku, prostor niti platformu za razmjenu iskustava, proslavu postignuća i promišljanje aktuelnih tema važnih za omladinski sektor. Upravo zato je Institut za razvoj mladih KULT 2023. godine inicirao Drugu konvenciju o radu s mladima u BiH, na kojoj su predstavnici omladinskog sektora formulirali niz preporuka.

Cilj Druge konvencije o radu s mladima u BiH jeste nastavak svrsishodnog dijaloga svih aktera koji se bave pitanjima mladih, uz uvažavanje aktuelnih tema, promocija multisektorskog pristupa te otvaranje prostora za zajedničko promišljanje budućnosti rada s mladima u BiH. Poseban fokus ovog izdanja Konvencije stavljen je na partnerstvo i saradnju sa institucijama vlasti u BiH.

Istovremeno, Konvencija predstavlja i platformu za proslavu i isticanje razvoja rada s mladima u BiH.

TEME KONVENCIJE

Specifične teme 2. Konvencije o radu s mladima u BiH usklađene su s temama Četvrte evropske konvencije, ali i jasno oblikovane prema stvarnim potrebama koje prepoznajemo u bosanskohercegovačkom kontekstu:

  1. Omladinski rad kao alat za osnaživanje mladih
  2. Omladinski rad u petoj brzini: ohrabruje aktivno učešće mladih! A gdje su ostali?
  3. Održivost omladinskog rada u BiH: saradnja, partnerstvo i prepoznavanje
  4. Šta je starije – omladinski rad ili omladinski radnik? Ulažemo li ili ćemo ulagati u rad sa mladima?

POZIV MLADIMA

Institut za razvoj mladih KULT poziva mlade da se pridruže Drugoj konvenciji o radu s mladima u Bosni i Hercegovini, koju organizira u partnerstvu sa Ministarstvom civilnih poslova Bosne i Hercegovine i uz podršku Ambasade Švedske u Bosni i Hercegovini, a kao nastavak uspješne Prve konvencije, koja je već postavila temelje za promišljeno i strateško djelovanje prema mladima i za mlade u BiH. Uvjereni smo da je rad s mladima jedno od najvažnijih ulaganja u našu zajedničku budućnost – kako za razvoj socijalnog kapitala, tako i za osnaživanje mladih kao pokretača promjena, inovacija i društvenog napretka.

Ukoliko imaš od 18 do 30 godine i želiš da se tvoj glas čuje i na Drugoj konvenciji o radu s mladima u BiH ovo je prilika za tebe. Ako već imaš iskustvo u radu s mladima, volontiranju i predlaganju kreativnih rješenja za bolje uslove za mlade te doprinosiš prepoznavanju problema u svojoj zajednici i šire, Institut te poziva da se prijaviš na događaj.

Prijaviti se možeš do petka, 16. maja 2025. godine do 12.00 sati putem LINKA.

Druga konvencija o radu s mladima će se održati od 20. do 22. maja 2025. godine u Sarajevu, u hotelu Hills. Dolazak je planiran u utorak, 20. maja do 18 sati, dok je odlazak učesnika planiran u četvrtak, 22. maja od 15 sati. Otvaranje Konvencije planirano je u srijedu, 21. maja od 9.30 sati.

Radijski partner Druge konvencije o radu s mladima je Antena Sarajevo.

Za sve dodatne upute i pojašnjenja možeš nas kontaktirati na broj: 033 778 765 i/ili email: dunja.jalimam@mladi.org.

Preuzeto sa: mladi.org/2_konvencija/