Vijesti

Banjalučka Gimnazija postaje jedna od SuperŠkola

Gimnazija iz Banja Luke izabrana je za učešće u programu Superškole Regionalne kancelarije za saradnju mladih (RYCO) sa još šezdeset srednjih škola Zapadnog Balkana. Učenici i nastavnici će imati priliku da sprovedu međuškolske razmjene, kao i da učestvuju u aktivnostima posvećenim izgradnji njihovih kapaciteta, umrežavanju i saradnji.

RYCO SuperŠkole je program razmjene škola Zapadnog Balkana s ciljem da podrži proces izgradnje mira i pomirenja te podstakne interkulturalno učenje i dijalog između škola, učenika, nastavnika i njihovih zajednica. Cilj projekta jeste da pruži osnovu za stvaranje jakih i održivih veza između srednjih škola u regiji i izgradnju dugoročnih partnerstava.

Više o samom učešću naše Gimnazije u ovom programu, kao i projektu koji će oni realizovati sa partnerima, razgovarali smo sa profesoricom Brankom Ljubojević.

Prije svega, poštovana profesorice Ljubojević, još jednom čestitke za to što je banjalučka Gimnazija izabrana za jednu od Superškola. Recite nam šta to znači za Vašu školu, Vaše učenike, a ujedno i za naš grad?

Hvala Vam mnogo na lijepim čestitkama. Iako su mnogi insistirali u prethodnom periodu da se RYCO projekat ne propusti, nisu se mnogo zanimali ni za ishod ni za čestitanje. Naravno, kao i svaki međunarodni i regionalni projekat, i ovo će biti jedno novo, veoma značajno iskustvo kako za učenike tako i za profesore, ali mislim i za cjelokupnu zajednicu. Dodatni utisak povećan je prethodnim godinama koje je obilježila pandemija virusa korona, a koje su nas zatvorili i onemogućili da živimo normalne, raznovrsne živote. Pozitivni efekti projekta su mnogobrojni: razvijanje vještina međukuturalnog dijaloga, komunikacijskih i debatnih vještina, ali i upoznavanje svoga grada, kao i druge sredine. Na kraju ona najvažnije i ničim mjerljiva je upoznavanje drugih ljudi i drugačijih kultura, što opet doprinosi adekvatnom i realnom sagledavanju sebe, jer samo ako vidimo i spoznamo drugoga mi možemo sagledati sebe.
Što se tiče uticaja na grad kao lokalnu zajednicu koju ćemo najviše predstavljati, ovo je još jedan u nizu sitnih koraka Banjaluke prema otvorenosti i šarolikosti evropskih gradova. Tridesetak mladih ljudi koji će početkom apria mjeseca, inače najljepšeg mjeseca u Banjaluci, šetati ulicama grada, obilaziti spomenike, institucije i javne prostore našeg grada biće, sigurna sam jedan divan prizor.

Možete li nam više reći o samom projektu tj programu razmjene učenika, tj aktivnostima koje Vas očekuju? S kim ste partneri na ovoj razmjeni? Šta su ciljevi ove aktivnosti?

Naš projekat se zove “Kulturni ambasador – onaj koji mijenja svijet”. Smatramo da su mladi ljudi upravo to: oni koi mijenjaju svijet i trebalo bi baš oni da budu kulturni ambasadori svoje zemlje. Kako je u pitanju program razmjene, akcenat projekta i jeste na upoznavanju, zbližavanju učenika i profesora iz dvije jezički, kulturno, etnički, vjerski, mentalitetski drugačije sredine. Ono što treba da bude rezultat svih ovalvih razmjena, i prema mom iskustvu to i bude, jeste svijest o tome da se ljudi razlikuju samo po tome da li su dobri ili loši, vrijedni ili lijeni, posvećeni ili nezainteresovani. Sve ostale razlike na individualnom planu padaju u vodu, jer čovjek je ipak smao čovjek, a to svi jesmo.
Osnovne aktivnosti projekta mogli bismo podijeliti u tri sfere: turistički obilasci kulturnih spoemnika i javnih institucija kao baza upoznavanja kako lokaln zajednice, tako i kulture i mentaliteta našeg naroda; debatni program – usvajanje osnovnih debatnih vještina kroz interkulturalni dijalog; upoznavanje sa školskim sistemom u Republici Srpskoj. Najveći dio aktivnosti predviđeno je da rade učenici tako da će glavna metodologija biti takozvani “peer to peer” metod, dok smo koleginica Marica Đervida, prof. geografije i član projektnog tima Gimnazije, tu da ih usmjeravamo, organizujemo i pomažemo ako šta bude trebalo. Partnerska štkola na ovoj razmjeni nam je Srednja škola iz Rešena, malog mjesta u centralnom dijelu Albanije, oblast Mirdita. Oni su nas kontaktirali na platformi RYCO jer su u našim ciljevima i interesovanjima prepoznali svoje te smo se tako i povezali. Biće to dosta različito od svega na šta smo u svom gradu navikli, ali ovaj projekat i treba da nam svima uradi baš to: da nas dovede do pomjeranja sopstvenih granica sve dok ne dostignemo maksimum. Cilj nam je da nakon dvije posjete (u aprilu je domaćin Banjaluka, u maju će domaćin biti Rešen) u sebi pohranimo lijepa iskustva, vesela sjećanja, pozitivna osjećanja koja će nas jednog dana ponovo uputiti ka Mirditi. I, kao što je jedan učenik rekao, da srušimo predrasude o zemlji i ljudima koje nikada nismo vidjeli i sa kojima se nikada nismo družili.

Šta će sve učenici dobiti nakon ove razmjene, kakve će koristi imati od ovog programa?

Svi navedeni benefiti projekta odnose se prvenstveno na učenike, iako će i nama starijima ovo mnogo značiti, kao i cjelokupnoj zajednici kako školskoj, tako i lokalnoj. Učenici će sami kreirati turističke vodiče, sami biti vodiči, kao i osmisliti načine prezentacije svoga grada, kulture, mentaliteta. Vještine koje će na taj način steći su višestruko korisne i primjenjive, kao i debatne vještine i vještine javnog nastupa i prezentacije. Ne smijemo zaboraviti da je radni jezik projekta engleski te da će se sve aktivnosti odvijati na engleskom jeziku, pa s tim u vezi nije zanemariva ni prilika usavršavanja jezičkih vještina. I na kraju ono što uvijek ističem kao važno za naše učenike, naročito gimnazijalce, jeste mogućnost da svoje znanje dosad stečeno stave na kušnju, da provjere šta i koliko znaju i umiju, te da, kako to obično biva, shvate korist i smisao onoga što javno mnjenje prečesto naziva beskorisno opšte znanje. Kulture i akademskog građanina nema bez opšteg znanje i zalud vam vještine ako njima nemate šta prezentovati….I tako bih mogla do u nedogled redati pozitivne aspekte rada na projektima….

Sve troškove aktivnosti i razmjene učenika su pokrivene od strane RYCO-a i njihovih donatora i partnera. Pored toga, da li će Vama biti potrebna dodatna podrška i kakva vrsta podrške? Mogu li Vam lokalne institucije na neki način pomoći ili Vas podržati?

Iako su svi troškovi na organizaciji RYCO, budžet ni u kojem slučaju nije neograničen, naročito kad je u pitanju nabavka sredstava za rad i pripremu projektnih aktivnosti. Dodatna pomoć u tom smislu biće sigurno potrebna. Ono što svakako očekujemo od lokalne zajednice i njenih institucija, sa kojom tek treba da razgovaramo, jeste da nas dočekaju otvorenih vrata, obezbijede pristup svojim zbirkama i onome što nude (Muzej RS, Muzej savremene umjetnosti, Banski dvor, Narodno pozorište; Grad Banja Luka, TOBL, itd.). Planirani su i obilasci najznačajnijih vjerskih obejakata sve tri velike vjere koje postoje u našem gradu pa ćemo i sa njima razgovarati. Iz prethodnih iskustava znamo da Banjaluka ima i može mngoo da ponudi te da su ljudi koji rade u ovim institucijama veoma raspoloženi za ovu vrstu saradnje i kulturne promocije našeg grada. U skladu sa projektnim planom i mogućnostima budžeta koji nije još do kraja razrađen, obratićemo se lokalnoj zajednici ili pojedinim javnim i privatnim preduzećima ukoliko nam bude trebalo obezbijediti autobus recimo koji bi nas odvezao na izlet na Kozaru ili do manastira Krupa ili do samostana Trapisti.

Sigurni smo da će ovo sjajna aktivnost kako za učenike, tako i za samo školu. Da li već planirate da se prijavite za naredni poziv kojeg očekujemo krajem godine, i kakvu novu ideju spremate, novog partnera tj novu školu sa kojom će te sarađivati?

Što se tiče daljeg rada na projektima, ja bih citirala jednog našeg slavnog pjevača s njegovog velikog koncerta: Tek smo počeli! Projektni tim Gimnazije Banja Luka zvanično je oformljen 2019. godine iako posljednjih 10 godina postoje sporadična učešća na raznim vrstama projekata, što partnerski, što liderski. Sastoji se od tri profesorice rekla bih u najboljim godinama kad je prosvjetni radnik u pitanju – između 5 i 25 godina radnog iskustva. U pitanju su koleginice Tamara Petrušić, prof.matematike, koleginica Marica Đervida, prof.geografije, i ja. Ambicija, energičnost, iskustvo, znanje jezika, iskustvo rada na projektima, komunikativnost i veoma dobri odnosi kako s učenicima tako i s kolegama ono su što će svakako da nam pomogne i u narednim projektima. Svakako se planiramo prijaviti i na naredni poziv, a što se tiče zemlje i škole, možda ovoga puta i mi, kao i mnoge druge škole, obnovimo neka stara, već zaboravljena prijateljstva i partnerstva sa Kragujevcem, Herceg Novim ili Skopljem. Idjeu preciznu za sam projekta u narednom pozivu još nemamo, ali ne postoji ni zadati okvir. Čim se poziv pojavi, ne sumnjamo da će ideje nahrupiti kako u profesorskom, tako i u učeničkom projektnom timu!

Branka hvala Vam puno na ovom razgovoru i mnogo informacija koje ste nam pružili. Želimo Vam i Vašim učenicima sreću i puno uspjeha u realizaciji ove aktivnosti.

Hvala Vam mnogo još jednom na inetresovanju i ostajemo u kontaktu!

Pripremio: Miloš Blagojević