Vijesti

Počela školska 2021/2022. godina: Konačno lakše đačke torbe

​Povodom početka nove školske 2021/22.godine, ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić posjetila je, zajedno sa direktorom Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Novo Sarajevo Bojanom Đenićem, Osnovnu školu „Vuk Karadžić” Banja Luka i izrazila zadovoljstvo što je nova školska godina počela u školskim klupama, te što osnovci konačno imaju lakše đačke torbe.

„Zahvaljujući digitalizaciji sadržaja, adaptaciji i štampanju udžbenika na papiru male gramaže, naši učenici konačno imaju lakše torbe. Zavod za udžbenike i nastavna sredstva uradio je veliki posao u vezi sa adaptacijom udžbenika, koji su sada štampani na papiru male gramaže, a tome će doprinijeti i digitalizacija određenih udžbenika, tako da u prvoj trijadi osnovnih škola prelazimo potpuno na inovativni način izvođenja nastave, primjenom novih tehnologija”, rekla je ministar Natalija Trivić.

Naglasila je da je novi predmet u prvoj trijadi Digitalni svijet i priručnik za nastavnike za ovaj predmet uručila Dušici Ilić, nastavniku razredne nastave u ovoj školi.

„Nastavnici su obučeni kako da izvode nastavu i ovo je primjer na koji način uvodimo inovacije u sam proces izvođenja nastave. Smatrali smo da učenici već u drugom razredu treba da se sretnu sa osnovama novih tehnologija”, rekla je ministar Natalija Trivić. Ovom prilikom uručila je i udžbenike učenicima drugog razreda koji je posjetila.

Direktor Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva Istočno Novo Sarajevo Bojan Đenić rekao je da je Zavod nastavio sa procesom digitalizacije sadržaja udžbenika, te da je za početak ove školske godine pripremljeno 18 novih izdanja.

„Fokus smo stavili na prvu trijadu osnove škole, a digitalni sadržaj prati štampano izdanje udžbenika”, naveo je Đenić.

On je istakao značaj što je prilikom inovacije udžbenika došlo do promjene, te se sada udžbenici štampaju na voluminoznom papiru, koji je za oko 25 odsto lakši od ofsetnog, koji je do sada korišten za štampanje.

„Težina udžbenika za pojedine razrede prati preporuke zdravstvenih institucija, a to je da đačka torba ne prelazi 10 odsto od ukupne mase djeteta”, rekao je Đenić. On je napomenuo da težina đačke torbe nisu samo udžbenici, te pozvao roditelje da povedu računa i o ostalom priboru da bi što više olakšali đacima torbe.

Đenić je slikovito, važući udžbenike pred učenicima, prikazao da je knjiga koja je štampana na ofesetnom papiru teška 230 grama, a na novom papiru 176 grama, što znači da su udžbenici lakši za 20 do 30 odsto.

„Ne možemo uticati na školski pribor koji se koristi i apelujemo na roditelje da izborom pribora doprinesu da se đačka torba olakša. Sveska A4 formata sa tvrdim povezom je teška 470 grama, a sa mekim povezom 270 grama što znači da je lakša oko 40 odsto”, rekao je Đenić.

On je istakao da je pernica za drugi razred teška 150 grama, ali da imamo pernice koje su znatno teže. „Radili smo inovaciju i adaptaciju udžbenika čime smo značajno olakšali đačku torbu i kroz digitalne sadržaje to ćemo i nastaviti da radimo”, rekao je Đenić.

Direktor OŠ „Vuk Karadžić” Tatjana Vilendečić, rekla je da, za razliku od prošle, nova školska godina počinje po klasičnom izvođenju nastave, časovi traju 45 minuta, ističući da će nastavno osoblje i dalje biti odgovorno i učiniti sve da bi bile ispoštovane sve preporuke i mjere zaštite.

„Sva djeca su u istom odjeljenju zbog čega smo svi srećni. Drugi razredi će ove godine prvi put biti svi zajedno u učionici”, rekla je Vilendečićeva i istakla da ova škola ima 850 učenika, te da posljednje tri godine bilježi po jedan razred više, odnosno oko 30 učenika, u odnosu na prethodnu školsku godinu.

Preuzeto sa: Ministarstvo prosvjete i kulture