Site icon mladibl.com

Webinar: Predstavništvo Republike Srpske u Austriji – Podrška izvozno orijentisanim kompanijama iz Republike Srpske

Inovacioni centar Banja Luka u saradnji sa Predstavništvom Republike Srpske u Republici Austriji organizuje webinar na temu “Podrška izvozno orijentisanim kompanijama iz Republike Srpske.”

O samom programu podrške govoriće nam Mladen Filipović koji je od 2012.godine šef Predstavništva Republike Srpske u Austriji sa ciljem da za interese i potrebe Republike Srpske uspostavlja, održava i unapređuje poslovne odnose sa subjektima u Republici Austriji na svim nivoima.

O ČEMU ĆETE SLUŠATI NA OVOM WEBINARU?

Cilj projekta je da se intenzivira saradnja i pruži podrška domaćim izvozno orijentisanim kompanijama pri povezivanju sa ključnim sektorima i kompanijama u Republici Austriji. Radi efikasnije komunikacije sa kompanijama, institucijama i javnosti u Republici Srpskoj Predstavništvo je definisalo tri faze projekta podrške:

Prva Faza – BIZ REGISTAR

Biznis registar je prije svega namijenjen kompanijama koje su izvozno orijentisane, te privrednim subjektima koji sarađuju ili planiraju da započnu saradnju sa potencijanim partnerima u Republici Austriji, a uputnik za registraciju svi zainteresovani mogu pronaći na internet stranici Predstavništva. https://www.rep-srpska.at/business-register/

Trenutno u Biznis registru, koji je dostupan prioritetno na njemačkom jeziku, imamo registrovano te su obradi oko 200 kompanija iz Republike Srpske. Osnovni cilj je da pomognemo domaćim privrednicima da, uz već postojeću saradnju, pridobiju nove partnere u Republici Austriji.

Takođe, u zavisnosti od potreba kompanija, Predstavništvo će organizovati konsultacije, sastanke i seminare za zainteresovane privrednike i potencijalne partnere u Austriji, u skladu sa mogućnostima i mjerama koje su na snazi zbog pandemije virusa korona.

Druga faza – OUTREACH PROGRAM

Predstavništvo Republike Srpske u Austriji aktivno radi na komunikaciji sa austrijskom poslovnom zajednicom, kompanijama i privrednim organizacijama, a ponude za saradnju sa kompanijama iz Republike Srpske upućene su na preko 150 adresa potencijalnih poslovnih partnera u Austriji.

Selekcija poslovnih subjekata širom Austrije urađena je na osnovu sektora kojem pripadaju i na osnovu baze podataka koju imamo, te dosadašnje dobre saradnje sa partnerima u Austriji. Trenutno je fokus usmjeren na metalski i drvoprerađivački sektor, koji tradicionalno predstavljaju oblasti u kojima izvozno orijentisana preduzeća iz Republike Srpske imaju konkurentnu ponudu.

Predstavništvo Republike Srpske u Austriji je u međuvremenu dobilo odgovore od nekoliko značajnih austrijskih kompanija koje su izrazile interesovanje za saradnju sa firmama iz Republike Srpske, a u narednom periodu će se raditi na sortiranju ponuda i preduzimanju daljih koraka ka uspostavljanju konkretnih oblika partnerstva između kompanija iz Republike Srpske i Austrije.

Takođe, u okviru mjera podrške privredi Republike Srpske, Predstavništvo Republike Srpske u Austriji redovno poziva, putem medija i putem naše zvanične internet stranice, kompanije iz Republike Srpske da se registruju u Biznis registar Predstavništva, koji predstavlja bazu podataka za komunikaciju i povezivanje sa ključnim sektorima u Austriji.

Treća faza – SHOW ROOM

Pored navedenog, ukoliko se ukaže potreba da neke od kompanija direktno u Austriji predstave svoje proizvode ili usluge, postoji mogućnost da se predstavljanje realizuje u okviru izložbeno-prodajnog salona u Lincu koji je uz podršku Vlade Republike Srpske otvoren u maju 2019. godine.

Predstavništvo je preuzelo direktnu koordinaciju te je uz angažovanje jedne stručne osobe koja će vršiti prezentaciju kompanija kao i uspostavljati direktne kontakte između kompanija u poslovnom prostoru i austrijskih partnera sa ciljem ostvarivanja poslovne saradnje. Kao rezultat aktivnosti Predstavništva, već se ukazala mogućnost saradnje za više kompanija u poslovnom prostoru te se pripremaju ponude za moguću poslovnu saradnju u Austriji.

Trenutno se u poslovnom prostoru u Lincu predstavlja oko 30 kompanija iz različitih oblasti (od građevinskih materijala, stolarije do proizvođača namještaja, do proizvodnje čajeva, farmaceutskih proizvoda i drugih usluge). Osnovni cilj, pored toga da se useli još veđi broj kompanija iz Republike Srpske, je promocija interesa i potencijala privrede Republike Srpske u inostranstvu, te uspostavljanje privrednih veza na tržištu Evropske unije (prije svega, Austrije, Njemačke i Češke).

PREDAVAČ: Mladen Filipović

Od 2012.godine je na čelu Predstavništva Republike Srpske u Austriji sa ciljem da za interese i potrebe Republike Srpske uspostavlja, održava i unapređuje poslovne odnose sa subjektima u Republici Austriji na svim nivoima.

Rođen u Sarajevu, gdje je započeo osnovnu školu a nastavio dijelom u Zagrebu i Manhajmu, SR Njemačka. Nakon iseljavanja sa porodicom u Kanadu, završava gimnaziju u Torontu, Kanada.

Po povratku u Evropu, magistrira na Univerzitetu za ekonomiju i poslovnu administraciju u Beču (Wirtschaftsuniversität Wien WU), smjer Međunarodno poslovno pravo i Upravljanje javnim preduzećima (Public Management).

Prethodno je bio na pozicijama šefa odjeljenja Bankassurance za Austriju i Jugoistočnu Evropu u Allianz Global Assistance, pokrivajući 14 zemalja iz centrale u Beču snoseći odgovornost poslovanja u 14 zemalja kao i Prvi sekretar Stalne Misije BiH pri Oranizaciji za bezbjednost i saradnju Evrope (OEBS), Ujedinjenih nacija (UN) i drugih međunarodnih organizacija u Beču, gde je učestvovao u pripremnim pregovorima uoči OEBS samita u Astani. Kao ekspert iz javnog i privatnog sektora, Filipović je učestvovao u brojnim savjetodavnim, i projektima tehničke pomoći OEBS-a, Svjetske Banke kao i razvojnih agencija u Jugoistočnoj Evropi.

NAČIN UČEŠĆA:

Popunite PRIJAVNI OBRAZAC

Svi prijavljeni učesnici će dobiti link za učešće putem zoom platforme.

Datum održavanja webinara: 20.11.2020.

Vrijeme održavanja webinara: 13.00h

Za dodatne informacije, kontaktirajte nas putem:

e-maila: trening@icbl.ba

Telefona: 051 340 603

Preuzeto sa: ICBL

Exit mobile version